Kako urediti rastlinjak?

Dobro načrtovan rastlinjak lahko vašemu rastlinju v skrajnih razmerah nudi zavetje vse leto. Sicer bi nizke ali visoke temperature in drugi podnebni elementi povzročili škodo zdravju rastlin in pridelku. Prav vreme je vodilo k prvemu premisleku ob nakupu novega rastlinjaka. Glede na podnebne razmere bodite pozorni na vrsto konstrukcij.
poglej vse rastlinjake

Vremenske razmere vse bolj nakazujejo prihod poletja. Čas je, da poskrbite za svoje lastne zelene oaze. Večji domači rastlinjaki bodo v vročih poletnih dneh z obilico zelenja kar mamili k obisku. Omogočili bodo gojenje bogatega pridelka in vaše rastline varovali pred skrajnimi vremenskimi razmerami. Če se spogledujete z idejo postavitve rastlinjaka, ali le načrtujete prenovo starega, nikakor ne gre zanemariti naslednjih ključnih faktorjev za uspešno izvedbo vašega projekta.

Na kaj paziti pri nakupu rastlinjaka?

Dobro načrtovan rastlinjak lahko vašemu rastlinju v skrajnih razmerah nudi zavetje vse leto. Sicer bi nizke ali visoke temperature in drugi podnebni elementi povzročili škodo zdravju rastlin in pridelku. Prav vreme je vodilo k prvemu premisleku ob nakupu novega rastlinjaka. Glede na podnebne razmere bodite pozorni na vrsto konstrukcij. Ta poglavitno odloča o stabilnosti vašega rastlinjaka in posledično ustrezni zaščiti rastlin. Ohišje oz. okvirna struktura rastlinjaka naj zadošča za vetrovnost in količino padavin na območju, kjer bo rastlinjak postavljen. Tem pogojem ustrezno preverite, ali je na rastlinjaku urejeno odtekanje vode in kakšne zunanje sile lahko konstrukcija vzdrži.

Kaj pa velikost?

Pri izbiri rastlinjaka je pomembno tudi vprašanje velikosti. Presodite, kolikšno površino bodo potrebovale vaše rastline. Pred nakupom je priporočljivo, da izmerite površino, ki jo želite zaščititi. Predvidite prostor, ki ga boste potrebovali za shranjevanje vaših rastlin. Za izbiro prave velikost rastlinjaka se vprašajte predvsem, ali želite z rastlinjaškim ohišjem zaščititi del grede, ali nuditi prostor večjim rastlinam, posajenim v cvetličnih loncih. Vaš primarni cilj vam pove, kakšne oblike rastlinjakov in katere materiale iskati. Ko je izbor rastlinjakov zožan glede na njihovo velikost, presodite, ali želite svoje rastline zaščititi tudi temperaturno, ali jih ubraniti zgolj pred žuželkami in vetrom. Medtem ko je za prvo opcijo primeren le prostornejši rastlinjak s trdnim ohišjem, lahko za drug namen uporabimo mrežasto zložljivo zaščito.

Naposled v premislek pred nakupom sodi tudi sama podoba rastlinjaka; skladnost z videzom vrta bo namreč pripomogla k domačnosti in občutku urejenosti tako vrta kot notranjosti samega rastlinjaka. Nikar se ne ustrašite pomanjkanja ponudbe! Spletni nakupi nam dandanes omogočajo obsežno izbiro vrtnih struktur vseh vrst; spletna platforma PunKufer ponuja rastlinjake od A do Ž z izbiro parametrov in paleto izdelkov, ki zadovolji še tako zahtevnega kupca.

Kako poskrbeti za čim daljšo življenjsko dobo rastlinjaka?

Da bo rastlinjak vam in vašim rastlinam služil dalj časa, poskrbite, da konstrukcije ne bodo obremenjevale prevelike sile (tu bodite pozorni predvsem na obilico snega na strehi ali izredno močan veter). Že ob postavitvi strukture pazite, da je rastlinjak postavljen na optimalno mesto in dobro utrjen, v primeru poškodb pa se posvetujte tudi s prodajnim središčem.

Vrste rastlinjakov

Vsak vrtnar ve, kaj je toplogredni plin in zakaj je potreben. Vendar pa obstajajo številne vrste teh nenadomestljivih pripomočkov pri gojenju letine. Zato pri izbiri rastlinjaka neizogibno obstaja vprašanje o tem, katera od njih je bolj zanesljiva in priročna.

Proizvajalci ponujajo različne variante teh modelov, ki se razlikujejo po obliki, materialu izdelave, stopnji prepustnosti svetlobe. Pri izbiri morate upoštevati številne odtenke. Poznavanje teh zapletenosti bo pomagalo najti rastlinjaku, ki bo brezhibno trajal več let.

Vsaka toplogredna rastlina je preprosta zgradba, ki je sestavljena iz dveh glavnih elementov – okvirja in tende. V večini primerov se prodajajo ločeno, vendar obstajajo različice končnih modelov, v katerih proizvajalec dobesedno poda vsako podrobnost. V vsakem primeru se izbira toplogrednih plinov izvaja v dveh glavnih parametrih: okvir in pokrivni material. Najprej morate določiti obliko rastlinjaka. Trg ponuja številne modele domačih in tujih proizvajalcev.

Izbira je široka

Lahko najdemo točno tisto, ki bo ustrezala v vseh pogledih. Eden od najpomembnejših meril za izbor je udobje rastlinjaka. In tukaj je veliko možnosti za zmanjšanje stroškov dela pri gojenju pridelka. “Razumni” toplogrednih bo izpolnila večino nalog prezračevanja, zalivanje, ogrevanje. Izberete lahko model z naborom funkcij, ki so potrebne za določeno podnebje in območje.

Obstajajo samo tri vrste pokritosti za rastlinjake. Vsi so sposobni kakovostno opravljati glavno nalogo – varovati rastline pred škodljivimi vplivi na okolje.

Najbolj zanesljiv material za rastlinjake – polikarbonat. Gre za večplastni material, ki prenaša svetlobo, katerega struktura v spominu spominja na satje, zato se imenuje celična.

Polikarbonat ima celično strukturo, obstaja druga vrsta tega materiala – monolitna. Toda v napravi rastlinjakov se ne uporablja zato, ker ne izpolnjuje vseh zahtev za te strukture.

Celični polikarbonat

lahko zaradi svoje votle strukture ohranja dobro toploto. Razlog je v tem, da se v prostoru med “celicami” nahaja zraka On je najboljši akumulator toplote. Zato so polikarbonatne oblike same “tople”. Za vrtnarje, ki živijo v regijah s hudimi podnebji, je to odločilen dejavnik pri izbiri rastlinjaka.

Celični polikarbonat je pločevina, ki se lahko zloži v zvitke, ki so najbolj primerni za prevoz. Premer valja je odvisen od debeline polikarbonatne plošče. Precej tanjša je, lažje jo je zaviti. Tudi pri 4-milimetrski debelini traku je zvitek precej obsežen – s premerom od 1,5 do 1,6 m. Če je presežek upognjen, se lahko struktura materiala poškoduje.

Odvisnost debeline in polmera upogibanja celičnih polikarbonatnih listov od strukturne strukture konstrukcije.

Velikosti polikarbonata

Za pokrivanje okvirjev rastlinjakov je polikarbonat primeren za debelino od 4 do 10 mm. Treba je upoštevati, da debelejše platno, večja je njihova teža. Ni vsak skelet lahko prenese obremenitev, ki bo ustvarila premaz 10-milimetrskega polikarbonata. Glede na to, da je treba pozimi ta kazalnik dodati snežni obremenitvi, zahtevam za trajnost in stabilnost okvirja večkrat. Za rastlinjake srednje velikosti je optimalna izbira 4- ali 6-milimetrski polikarbonat. Glavne tehnične lastnosti celičnega polikarbonata, ki jih je treba upoštevati pri izbiri.

Prednosti in slabosti steklenih rastlinjakov

Steklo je trden material, zato je primeren samo za enoslojne in dvokrožne konstrukcije. Steklarna – klasika žanra. Lahko jo ustvarite neodvisno od uporabljenih materialov. Zato je glavna prednost teh modelov proračun.

Toda steklo ima tudi druge prednosti, ki jih vrtnarji že dolgo cenijo. Ohišja s takšnim premazom lahko prenesejo velike obremenitve. Razpokan ali zlomljen del lahko hitro zamenjate. Glavna prednost stekla je njegova preglednost. Rastline v takšnem rastlinjaku ne bodo trpele zaradi pomanjkanja svetlobe.

Najbolj priljubljen material za pokrivanje rastlinjakov – polietilen. Če je bila prej izbira nedvoumna (gost polietilen), lahko danes izbirate med več vrstami tega materiala.

Vsak od teh materialov se lahko uporablja za toplogredne in toplogredne naprave. Toda pri izbiri, da bodite pozorni na značilnosti. Za regije z zasneženimi zimami je najboljša izbira ojačan film.

Ruski trg ponuja izdelke turških, korejskih in domačih proizvajalcev. Kakšna je razlika med temi materiali? Tuja podjetja proizvajajo film z ojačitvijo iz polietilena, ruska pa iz polipropilenske mreže visoke trdnosti. Zato so domači izdelki bolj trpežni in trajni.

Najvišja prepustnost v celofanskem filmu. Toda ta material ima najmanj moč vseh drugih, zato je primeren le za začasne ali enoletne modele.

Uspešno gojenje in obilico užitka v vaši novi oazi!

Iz naše ponudbe:

Dodaj odgovor